Left Continue shopping
Your Order

You have no items in your cart

Dovanų kuponai
From €5000
Show options
Natiurmortas (Still Life) – kas tai per žanras ir kaip jį atpažinti?

Natiurmortas (Still Life) – kas tai per žanras ir kaip jį atpažinti?

Jo didenybė – natiurmortas. Kaip dailės žanrui, atsiradusiam dar prieš mūsų erą pavyko išlikti populiariam iki šių dienų?

Natiurmorto žanras yra kone toks pat senas kaip ir pati tapyba. Nors kaip žanras jis susiformavo tik penkioliktame amžiuje, šio žanro motyvai pastebimi dar gerokai prieš mūsų erą kurtuose senovės Egipto, antikos bei senovės rytų dailės kūriniuose.

Iš pirmo žvilgsnio, natiurmorto žanras gali pasirodyti labai siauras ir spraudžiantis į rėmus. Tačiau būtent jo gylis ir galimybė paveiksluose fiksuoti šiuo metu aktualius objektus bei kelti šiuo metu aktualius klausimus, leido šiam žanrui ne tik išlikti, bet ir klestėti.

Natiurmortą atpažinsite iš to, kad šio žanro kūriniuose visas dėmesys sutelkiamas į nejudančius objektus. Daugiausia dėmesio Still Life žanro paveiksluose skiriama gėlėms, vaisiams ar namų apyvokos daiktams.

Natiurmortų paveikslų magija yra ta, jog per juos, į mus supančius įprastus daiktus, turime galimybę pažvelgti tarsi naujomis akimis – tiriančiai, įdėmiai, su smalsumu. Net ir kasdien naudojami paprasčiausi daiktai, išdėstyti tam tikra, menininko sugalvota tvarka ir užfiksuoti dažais, rašalu, pastele ar bet kokia kita medžiaga, įgauna visiškai naują prasmę. Tampa tarsi persmelkti paslaptimi, gyvenimu, kuris nėra įprastas. O pats natiurmortas tampa tarsi laikino jų egzistavimo liudijimu.

 Daugumą natiurmortų būtų galima suskirstyti į keturias pagrindines kategorijas:

  • gėlių natiurmortai;
  • banketų ar pusryčių natiurmortai;
  • gyvūnų natiurmortai;
  • simboliniai natiurmortai.

Įdomu tai, jog natiurmortus galima kurti bet kokiu meno stiliumi, ne tik realistiniu menu. Tačiau, kad būtų laikomas natiurmortu, paveikslas turi vaizduoti nejudančius daiktus. Natiurmortuose niekada nevaizduojami žmonės, o ir gyvūnai juose dažniausiai vaizduojami negyvi – pvz. sumedžiota žvėriena, sužvejota žuvis.

Neretai šio žanro darbai laikomi įspėjimu, apie materialinių malonumų, tokių kaip maistas ar vynas laikinumą, ir gyvybės, pavyzdžiui vazoje pamerktų gėlių ar ant stalo gulinčio nušauto žvėrelio, trapumą.

Norint pamatyti tikrąjį Still Life žanro paveikslo grožį, svarbiausia į jį žvelgti su smalsumu – tiriančiu žvilgsniu, nebijant savęs paklausti „ką tai reiškia? Ar tai atsitiktinis daiktų rinkinys, ar juos rinkdamasis menininkas norėjo parodyti kažką ypatingo?“. Juk kaip ir bet kuris kitas meno kūrinys, natiurmortas slepia daug gilesnius dalykus nei tik gražių objektų vaizdavimas.

Natiurmorto paveikslui pasirinkti objektai menininkui paprastai turi ypatingą reikšmę asmeniniu, kultūriniu, visuomeniniu, religiniu ar filosofiniu lygmeniu. Jie gali būti susiję savo savybėmis (pvz. spalva ar tekstūra), jų pavadinimai gali prasidėti ta pačia abėcėlės raide, ar turėti bet kokį kitą savitą šifrą. Tad besigrožėdami natiurmorto paveiksluose vaizduojamų objektų estetika, visuomet paieškokite ir slaptos menininko žinutės.

Read more
Seniausi ir žymiausi pasaulyje natiurmortai – nutapyti dar prieš mūsų erą!

Seniausi ir žymiausi pasaulyje natiurmortai – nutapyti dar prieš mūsų erą!

Ankstyviausi žinomi natiurmorto paveikslai buvo sukurti egiptiečių dar XV amžiuje prieš Kristų. Senovės laidojimo vietose buvo aptikti laidotuvių paveikslai su maistu, įskaitant pasėlius, žuvį ir mėsą. Garsiausias senovės Egipto natiurmortas buvo aptiktas Mennos kape, kurio sienas puošė išskirtinai detalios kasdienybės scenos.

Vėliau, pasaulyje įsigalėjus krikščionybei, natiurmortuose vaizduojamiems daiktams būdavo teikiama simbolinė reikšmė. Na, o šešiolikto amžiaus pradžioje, mokslui įgaunant vis didesnę reikšmę, religinės temos mene ėmė po truputį atsitraukti į šalį, todėl menininkai ėmė stebėti ir fiksuoti gamtos pasaulį bei kasdienius daiktus atskirai, be religinio ar mitologinio konteksto. Būtent tuo metu ir suklestėjo Natiurmorto žanras.

Štai keletas geriausių visų laikų natiurmorto žanro paveikslų.

Tikroviško vaizdavimo ir dramatiško apšvietimo paveiksluose pradininku laikomas Italų menininkas Caravagio. Abu šiuos aspektus jis pritaikė natiurmorte „Basket of fruit“. Be itin realistiško vaisių vaizdavimo, šis paveikslas žavi ir intriguoja jame pavaizduotais pakirmijusiais vaisiais. Diskutuojama, ar meistras taip tapė todėl, kad tik tokius vaisius turėjo, ar todėl, kad norėjo perteikti gilesnę prasmę.

Amerikietis Pieteris Claeszas buvo vienas svarbiausių savo laikų natiurmortų tapytojų. Jis garsėja vanitas arba natiurmortais, kuriuose yra mirties ar pokyčių simboliai, primenantys apie jų neišvengiamumą. „Vanitas with Violin and Glass Ball“ (1628) – garsiausias jo paveikslas. Jame pavaizduota daugybė objektų, o įdomiausia – stiklinė sfera fone, kurioje matosi ir pats Claeszas, stovintis prie molberto.

Prancūzas Žanas Baptiste'as Chardinas, laikomas visų laikų didingiausiu natiurmortų tapytoju, o paveikslas The Ray“ (1728), yra jo šedevras, kuriuo jis viliojo ateities menininkų kartas tapyti natiurmortus. Paveiksle yra keletas natiurmortams naujų elementų, iš kurių ryškiausiai pristatoma gyva būtybė katės pavidalu. Jį plačiai išstudijavo, žavėjosi ir kopijavo vėlesnių laikų menininkai, įskaitant Henri Matisse'ą.

Vienas geriausiai žinomų visų laikų menininkų Vincentas Van Gogas taip pat yra laikomas natiurmortų meistru, o jo paveikslas Vase with Fifteen Sunflowers“ (1888) – vienas garsiausių kada nors sukurtų Still Life žanro paveikslų. Šis paveikslas, 1987 metais sumušė brangiausio kada nors aukcione parduoto paveikslo rekordą, kai už beveik 40 milijonų dolerių buvo parduotas Japonijos investuotojui.

Natiurmortai ir šiandien puošia ne tik muziejų ar meno galerijų sienas

Šio, savo minimalizmu žavinčio žanro paveikslai žmones žavi jau tūkstančiais metų. Ir nors laikui bėgant keičiasi mūsų problemos, vertybės ir kai kurių dalykų supratimas, Still Life žanro paveikslai išlaiko savo populiarumą ir jų vertė, laikui bėgant tik auga.

Natiurmorto paveikslas gali tapti nuostabiu akcentu tiek klasikinio, tiek ir modernaus stiliaus interjere. Tad norėdami namus pagyvinti paveikslais, neskubėkite kabinti beverčių printų, kol neapsižvalgysite antikvariatuose ir galerijose, kuriose galima įsigyti natiurmortų. Juk autentiškas, originalus ir vienetinis menininko darbas ne tik padės pabrėžti Jūsų namų unikalumą, bet ir nuolat kvies paganyti akis, pasigrožėti, susimąstyti, o gal net ir išreikš Jūsų požiūrį į grožį ir estetiką.

Dėl savo išliekamosios vertės, natiurmorto žanro paveikslas gali pasitarnauti  ne tik kaip Jūsų namų interjero akcentas, bet ir kaip vertinga, originali dovana, kuri niekada nesusinaudos ir nenuvertės.

Užsukite pasigrožėti mūsų galerijoje eksponuojamais natiurmorto žanro paveikslais. Galbūt įsimylėsite šį žanrą, o gal net ir atrasite TĄ, savąjį natiurmortą, kurio tik ir laukia Jūsų namų sienos.

Read more